Sunlights Access
Poängutveckling
Elementkarta ⓘ
Personbästa
| Kategori | Segment | Poäng | Uppnått vid | Säsong |
|---|---|---|---|---|
| Minorit | Total | 78.24 | AurinkoSynchro 2024 (Naantali/FIN) | 2024/2025 |
Personliga bästa från tidigare kategorier
| Kategori | Segment | Poäng | Uppnått vid | Säsong |
|---|---|---|---|---|
| Kansalliset Minorit | Total | 34.09 | Minorien juniorien seniorien aikuisten 2.vk 2011 (FIN) | 2010/2011 |
| Kansalliset Minorit Lohko 2 | Total | 34.53 | Kans. sarjan minor., junior., ja senior. 2. vk (FIN) | 2012/2013 |
| L2 Minorit | Total | 42.75 | ML191123KKJT (Kouvola / KKJT/FIN) | 2023/2024 |
| Lohko 2, Minorit | Total | 41.56 | ML Kans 2 kilp ISU Jun Sen Mas Min (Tampere / TapTL/FIN) | 2023/2024 |
| Minorit | Total | 34.37 | Kansallistensarjojen 2. valintakilpailu (FIN) | 2011/2012 |
| Minorit 2l | Total | 31.69 | ML kans. 2L 2. vk 7.2.2015 (FIN) | 2014/2015 |
| Minorit L1 | Total | 47.48 | ML Kans 1. kilp Min Mas Jun Sen (Vantaa/FIN) | 2024/2025 |
| Minorit L2 | Total | 43.07 | ML Kans 2. kilp ja SM-jun 3.vk (Turku/FIN) | 2022/2023 |
| Minorit Lohko 1 | Total | 50.86 | ML Kans 2K ISU (Lahti/FIN) | 2025/2026 |
| Ml Minorit, Lohko 3, 2.Vk | Total | 36.78 | Tikkurila TRIO 10-11.2.2018 taitoluistelukisa (FIN) | 2017/2018 |
Bästa poäng 2025/2026
| Kategori | Segment | Poäng | Uppnått vid |
|---|---|---|---|
| Minorit | Fristående | 49.44 | Tiksi Ice Club 2026 (TIkkurila/FIN) |
| Minorit | Total | 49.44 | Tiksi Ice Club 2026 (TIkkurila/FIN) |
| Minorit L1 | Fristående | 44.39 | ML Kans 1. kilp. ISU-arviointi (Min, Mas, Jun & Sen) (Kouvola / KKJT/FIN) |
| Minorit L1 | Total | 44.39 | ML Kans 1. kilp. ISU-arviointi (Min, Mas, Jun & Sen) (Kouvola / KKJT/FIN) |
| Minorit Lohko 1 | Fristående | 50.86 | ML Kans 2K ISU (Lahti/FIN) |
| Minorit Lohko 1 | Total | 50.86 | ML Kans 2K ISU (Lahti/FIN) |
Bästa poäng från tidigare säsonger
Bästa poäng 2024/2025
| Kategori | Segment | Poäng | Uppnått vid |
|---|---|---|---|
| Minorit | Fristående | 45.77 | ML kansallisten 3k SMjun SMnov HF (Helsinki/FIN) |
| Minorit | Total | 78.24 | AurinkoSynchro 2024 (Naantali/FIN) |
| Minorit L1 | Fristående | 47.48 | ML Kans 1. kilp Min Mas Jun Sen (Vantaa/FIN) |
| Minorit L1 | Total | 47.48 | ML Kans 1. kilp Min Mas Jun Sen (Vantaa/FIN) |
Bästa poäng 2023/2024
| Kategori | Segment | Poäng | Uppnått vid |
|---|---|---|---|
| L2 Minorit | Fristående | 42.75 | ML191123KKJT (Kouvola / KKJT/FIN) |
| L2 Minorit | Total | 42.75 | ML191123KKJT (Kouvola / KKJT/FIN) |
| Lohko 2, Minorit | Fristående | 41.56 | ML Kans 2 kilp ISU Jun Sen Mas Min (Tampere / TapTL/FIN) |
| Lohko 2, Minorit | Total | 41.56 | ML Kans 2 kilp ISU Jun Sen Mas Min (Tampere / TapTL/FIN) |
| Minorit | Fristående | 44.78 | Tiksi Ice Club 2024 (VANTAA/FIN) |
| Minorit | Total | 44.78 | Tiksi Ice Club 2024 (VANTAA/FIN) |
Bästa poäng 2022/2023
| Kategori | Segment | Poäng | Uppnått vid |
|---|---|---|---|
| Minorit | Fristående | 42.94 | Tiksi Ice Club 2023 (VANTAA/FIN) |
| Minorit | Total | 42.94 | Tiksi Ice Club 2023 (VANTAA/FIN) |
| Minorit L2 | Fristående | 43.07 | ML Kans 2. kilp ja SM-jun 3.vk (Turku/FIN) |
| Minorit L2 | Total | 43.07 | ML Kans 2. kilp ja SM-jun 3.vk (Turku/FIN) |
Bästa poäng 2021/2022
| Kategori | Segment | Poäng | Uppnått vid |
|---|---|---|---|
| Minorit | Fristående | 35.07 | Tiksi IceClub 2022 (FIN) |
| Minorit | Total | 35.07 | Tiksi IceClub 2022 (FIN) |
| Minorit L1 | Fristående | 30.08 | mlsm2vk (Espoo/FIN) |
| Minorit L1 | Total | 30.08 | mlsm2vk (Espoo/FIN) |
Bästa poäng 2019/2020
| Kategori | Segment | Poäng | Uppnått vid |
|---|---|---|---|
| L2_minorit | Fristående | 40.95 | ML Kansalliset sarjat, SM-juniorit 8.-9.2.2020 (FIN) |
| L2_minorit | Total | 40.95 | ML Kansalliset sarjat, SM-juniorit 8.-9.2.2020 (FIN) |
| Minorit | Fristående | 39.95 | ML Kansallisten sarjojen 3. kilpailu 7-8.3.2020 (FIN) |
| Minorit | Total | 39.95 | ML Kansallisten sarjojen 3. kilpailu 7-8.3.2020 (FIN) |
Bästa poäng 2018/2019
| Kategori | Segment | Poäng | Uppnått vid |
|---|---|---|---|
| Minorit | Fristående | 38.76 | ML kansallisten sarjojen loppukilpailu (FIN) |
| Minorit | Total | 38.76 | ML kansallisten sarjojen loppukilpailu (FIN) |
Bästa poäng 2017/2018
| Kategori | Segment | Poäng | Uppnått vid |
|---|---|---|---|
| Minorit | Fristående | 38.60 | Kansallisten sarjojen 3. kilpailu (FIN) |
| Minorit | Total | 38.60 | Kansallisten sarjojen 3. kilpailu (FIN) |
| Ml Minorit, Lohko 3, 2.Vk | Fristående | 36.78 | Tikkurila TRIO 10-11.2.2018 taitoluistelukisa (FIN) |
| Ml Minorit, Lohko 3, 2.Vk | Total | 36.78 | Tikkurila TRIO 10-11.2.2018 taitoluistelukisa (FIN) |
Bästa poäng 2016/2017
| Kategori | Segment | Poäng | Uppnått vid |
|---|---|---|---|
| Minorit | Fristående | 37.83 | ML Kansallisten 3.vk 18-19.3.2017 (FIN) |
| Minorit | Total | 37.83 | ML Kansallisten 3.vk 18-19.3.2017 (FIN) |
| Minorit Lohko 1 | Fristående | 34.78 | ML kansallisten sarjojen 2. kilpailu 11.-12.2.2017 (FIN) |
| Minorit Lohko 1 | Total | 34.78 | ML kansallisten sarjojen 2. kilpailu 11.-12.2.2017 (FIN) |
Bästa poäng 2015/2016
| Kategori | Segment | Poäng | Uppnått vid |
|---|---|---|---|
| Minorit | Fristående | 35.85 | ML KANS. SARJOJEN 3. KILPAILU (FIN) |
| Minorit | Total | 35.85 | ML KANS. SARJOJEN 3. KILPAILU (FIN) |
Bästa poäng 2014/2015
| Kategori | Segment | Poäng | Uppnått vid |
|---|---|---|---|
| Minorit | Fristående | 36.89 | SM hopeafinaali ja kansallisten 3.kilpailu 28.-29. (FIN) |
| Minorit | Total | 36.89 | SM hopeafinaali ja kansallisten 3.kilpailu 28.-29. (FIN) |
| Minorit 2l | Fristående | 31.69 | ML kans. 2L 2. vk 7.2.2015 (FIN) |
| Minorit 2l | Total | 31.69 | ML kans. 2L 2. vk 7.2.2015 (FIN) |
Bästa poäng 2013/2014
| Kategori | Segment | Poäng | Uppnått vid |
|---|---|---|---|
| Minorit | Fristående | 41.11 | ML SM HOPEAFINAALI JA KANSALL. SARJ.3.KILPAILU (FIN) |
| Minorit | Total | 41.11 | ML SM HOPEAFINAALI JA KANSALL. SARJ.3.KILPAILU (FIN) |
Bästa poäng 2012/2013
| Kategori | Segment | Poäng | Uppnått vid |
|---|---|---|---|
| Kansalliset Minorit Lohko 2 | Fristående | 34.53 | Kans. sarjan minor., junior., ja senior. 2. vk (FIN) |
| Kansalliset Minorit Lohko 2 | Total | 34.53 | Kans. sarjan minor., junior., ja senior. 2. vk (FIN) |
Bästa poäng 2011/2012
| Kategori | Segment | Poäng | Uppnått vid |
|---|---|---|---|
| Minorit | Fristående | 37.45 | ML SM-hopeafin & kans. 3. kilpailu 24.-25.3.12 (FIN) |
| Minorit | Fristående | 34.37 | Kansallistensarjojen 2. valintakilpailu (FIN) |
| Minorit | Total | 34.37 | Kansallistensarjojen 2. valintakilpailu (FIN) |
| Minorit | Total | 37.45 | ML SM-hopeafin & kans. 3. kilpailu 24.-25.3.12 (FIN) |
Bästa poäng 2010/2011
| Kategori | Segment | Poäng | Uppnått vid |
|---|---|---|---|
| Kansalliset Minorit | Fristående | 34.09 | Minorien juniorien seniorien aikuisten 2.vk 2011 (FIN) |
| Kansalliset Minorit | Total | 34.09 | Minorien juniorien seniorien aikuisten 2.vk 2011 (FIN) |
| Minorit | Fristående | 42.55 | ML hopeafin & kans. 3. kilpailu 26.-27.3.11 (FIN) |
| Minorit | Total | 42.55 | ML hopeafin & kans. 3. kilpailu 26.-27.3.11 (FIN) |
Bästa poäng 2007/2008
| Kategori | Segment | Poäng | Uppnått vid |
|---|---|---|---|
| Minorit | Fristående | 32.78 | ML 2. valintakilpailu 20.01.2008 (FIN) |
| Minorit | Total | 32.78 | ML 2. valintakilpailu 20.01.2008 (FIN) |
Säsong 2025/2026
| Datum | Tävling | Kategori | Placering | Poäng | Segment |
|---|---|---|---|---|---|
| 14–15.03.2026 | ML kansallisten 3 kilpail ja SM-jun SM-nov HF Seinäjoki / SeiTL/FIN |
Minorit | 4 | 43.39 |
Free Skating 4 (43.39)
|
| 14–15.02.2026 | Tiksi Ice Club 2026 TIkkurila/FIN |
Minorit | 1 | 49.44 |
Free Skating 1 (49.44)
|
| 31.01–01.02.2026 | ML Kans 2K ISU Lahti/FIN |
Minorit Lohko 1 | 1 | 50.86 |
Free Skating 1 (50.86)
|
| 17.01.2026 | ML PK-Aluemestaruus 2026 Espoo/FIN |
Minorit | 2 | 42.28 |
Free Skating 2 (42.28)
|
| 20.12.2025 | Pikkujoulukilpailu VANTAA (Tikkurila)/FIN |
Minorit | 2 | 46.57 |
Free Skating 2 (46.57)
|
| 30.11.2025 | ML Kans 1. kilp. ISU-arviointi (Min, Mas, Jun & Sen) Kouvola / KKJT/FIN |
Minorit L1 | 1 | 44.39 |
Free Skating 1 (44.39)
|
Resultat från tidigare säsonger
Säsong Unknown season
| Datum | Tävling | Kategori | Placering | Poäng | Segment |
|---|---|---|---|---|---|
| Valintakilpailu 19.1.2019 FIN |
Minorit | 3 | 38.08 |
Free Skating 3 (38.08)
|
|
| ML 2. kilpailu 9.-10.1.2010 FIN |
Minorit | 4 | 29.33 |
Free Skating 4 (29.33)
|
Säsong 2024/2025
| Datum | Tävling | Kategori | Placering | Poäng | Segment |
|---|---|---|---|---|---|
| 08–09.03.2025 | ML kansallisten 3k SMjun SMnov HF Helsinki/FIN |
Minorit | 1 | 45.77 |
Free Skating 1 (45.77)
|
| 15–16.02.2025 | ML Tiksi IceClub 2025 Vantaa/FIN |
Minorit | 1 | 43.21 |
Free Skating 1 (43.21)
|
| 09.02.2025 | ML Kans 2. kilp. ISU-arviointi (Jun, Sen, Mas, Min) Turku/FIN |
Minorit L1 | 3 | 42.34 |
Free Skating 3 (42.34)
|
| 11–12.01.2025 | Pääkaupunkiseudun aluemestaruus 2025 Helsinki/FIN |
Minorit | 1 | 45.02 |
Free Skating 1 (45.02)
|
| 30.11.2024 | EVT Pikkujoulukilpailu 2024 Vantaa/FIN |
Minorit | 2 | 44.56 |
Free Skating 2 (44.56)
|
| 23.11.2024 | ML Kans 1. kilp Min Mas Jun Sen Vantaa/FIN |
Minorit L1 | 1 | 47.48 |
Free Skating 1 (47.48)
|
| 26.10.2024 | AurinkoSynchro 2024 Naantali/FIN |
Minorit | 1 | 78.24 |
Free Skating 1 1 (39.89) Free Skating 1 (38.35)
|
Säsong 2023/2024
| Datum | Tävling | Kategori | Placering | Poäng | Segment |
|---|---|---|---|---|---|
| 09–10.03.2024 | ML kansallisten 3 kilpailu SMjun ja SMnov HF Helsinki/FIN |
Minorit | 3 | 42.70 |
Free Skating 3 (42.70)
|
| 17–18.02.2024 | Tiksi Ice Club 2024 VANTAA/FIN |
Minorit | 1 | 44.78 |
Free Skating 1 (44.78)
|
| 03.02.2024 | ML Kans 2 kilp ISU Jun Sen Mas Min Tampere / TapTL/FIN |
Lohko 2, Minorit | 1 | 41.56 |
Free Skating 1 (41.56)
|
| 13.01.2024 | ML aluemestaruus 2024 Pkseutu Vantaa/FIN |
Minorit | 3 | 39.77 |
Free Skating 3 (39.77)
|
| 25.11.2023 | Pikkujoulukilpailut 2023 Vantaa/FIN |
Minorit | 4 | 41.25 |
Free Skating 4 (41.25)
|
| 19.11.2023 | ML191123KKJT Kouvola / KKJT/FIN |
L2 Minorit | 1 | 42.75 |
Free Skating 1 (42.75)
|
Säsong 2022/2023
| Datum | Tävling | Kategori | Placering | Poäng | Segment |
|---|---|---|---|---|---|
| 11–12.03.2023 | Muodostelmaluistelu kansallisten sarjojen 3.kilpailu Espoo / EsJt/FIN |
Minorit | 3 | 42.02 |
Free Skating 3 (42.02)
|
| 11–12.02.2023 | Tiksi Ice Club 2023 VANTAA/FIN |
Minorit | 1 | 42.94 |
Free Skating 1 (42.94)
|
| 04–05.02.2023 | ML Kans 2. kilp ja SM-jun 3.vk Turku/FIN |
Minorit L2 | 1 | 43.07 |
Free Skating 1 (43.07)
|
| 06.01.2023 | Aluemestaruus 2023 HELSINKI/FIN |
Minorit | 2 | 39.96 |
Free Skating 2 (39.96)
|
| 10.12.2022 | ISU Competition <Country> 2022 Vantaa/FIN |
Minorit | 4 | 39.13 |
Free Skating 4 (39.13)
|
| 20.11.2022 | Kansallisten sarjojen 1.kilpailu Lappeenranta/FIN |
Minorit L2 | 1 | 40.99 |
Free Skating 1 (40.99)
|
Säsong 2021/2022
| Datum | Tävling | Kategori | Placering | Poäng | Segment |
|---|---|---|---|---|---|
| 12–13.03.2022 | ML 3. Kilpailu ja SM-sarjojen HF 12.-13.3.2022 FIN |
Minorit | 3 | 35.03 |
Free Skating 3 (35.03)
|
| 05.02.2022 | Tiksi IceClub 2022 FIN |
Minorit | 2 | 35.07 |
Free Skating 2 (35.07)
|
| 29–30.01.2022 | mlkans2lk Espoo/FIN |
Minorit L1 | WD | ||
| 11–12.12.2021 | mlsm2vk Nat. 4 Espoo/FIN |
Minorit L1 | 4 | 30.08 |
Free Skating 4 (30.08)
|
| 27.11.2021 | EVT ML Pikkujoulukilpailu 2021 FIN |
Minorit | 2 | 33.82 |
Free Skating 2 (33.82)
|
Säsong 2019/2020
| Datum | Tävling | Kategori | Placering | Poäng | Segment |
|---|---|---|---|---|---|
| 07–08.03.2020 | ML Kansallisten sarjojen 3. kilpailu 7-8.3.2020 FIN |
Minorit | 2 | 39.95 |
Free Skating 2 (39.95)
|
| 15.02.2020 | Tiksi IceClub 2020 FIN |
Minorit | 3 | 35.78 |
Free Skating 3 (35.78)
|
| 08–09.02.2020 | ML Kansalliset sarjat, SM-juniorit 8.-9.2.2020 FIN |
L2_minorit | 1 | 40.95 |
Free Skating 1 (40.95)
|
| 11.01.2020 | Mainio Aluemestis 11.1.2020 FIN |
Minorit | 3 | 36.77 |
Free Skating 3 (36.77)
|
Säsong 2018/2019
| Datum | Tävling | Kategori | Placering | Poäng | Segment |
|---|---|---|---|---|---|
| 09–10.03.2019 | ML kansallisten sarjojen loppukilpailu FIN |
Minorit | 3 | 38.76 |
Free Skating 3 (38.76)
|
Säsong 2017/2018
| Datum | Tävling | Kategori | Placering | Poäng | Segment |
|---|---|---|---|---|---|
| 17–18.03.2018 | Kansallisten sarjojen 3. kilpailu FIN |
Minorit | 1 | 38.60 |
Free Skating 1 (38.60)
|
| 10–11.02.2018 | Tikkurila TRIO 10-11.2.2018 taitoluistelukisa FIN |
Ml Minorit, Lohko 3, 2.Vk | 1 | 36.78 |
Free Skating 1 (36.78)
|
Säsong 2016/2017
| Datum | Tävling | Kategori | Placering | Poäng | Segment |
|---|---|---|---|---|---|
| 18–19.03.2017 | ML Kansallisten 3.vk 18-19.3.2017 FIN |
Minorit | 2 | 37.83 |
Free Skating 2 (37.83)
|
| 11–12.02.2017 | ML kansallisten sarjojen 2. kilpailu 11.-12.2.2017 FIN |
Minorit Lohko 1 | 2 | 34.78 |
Free Skating 2 (34.78)
|
Säsong 2015/2016
| Datum | Tävling | Kategori | Placering | Poäng | Segment |
|---|---|---|---|---|---|
| 19–20.03.2016 | ML KANS. SARJOJEN 3. KILPAILU FIN |
Minorit | 5 | 35.85 |
Free Skating 5 (35.85)
|
| 06.02.2016 | Kansallisten sarjojen 2. vk 6.2.2016 Lohko2 FIN |
Minorit | 5 | 32.73 |
Free Skating 5 (32.73)
|
Säsong 2014/2015
| Datum | Tävling | Kategori | Placering | Poäng | Segment |
|---|---|---|---|---|---|
| 28–29.03.2015 | SM hopeafinaali ja kansallisten 3.kilpailu 28.-29. FIN |
Minorit | 3 | 36.89 |
Free Skating 3 (36.89)
|
| 07.02.2015 | ML kans. 2L 2. vk 7.2.2015 FIN |
Minorit 2l | 2 | 31.69 |
Free Skating 2 (31.69)
|
Säsong 2013/2014
| Datum | Tävling | Kategori | Placering | Poäng | Segment |
|---|---|---|---|---|---|
| 22–23.03.2014 | ML SM HOPEAFINAALI JA KANSALL. SARJ.3.KILPAILU FIN |
Minorit | 2 | 41.11 |
Free Skating 2 (41.11)
|
| 25.01.2014 | ML kans. sarjojen 2. vk 25.-26.1.2014 L1 FIN |
Minorit | 1 | 40.68 |
Free Skating 1 (40.68)
|
Säsong 2012/2013
| Datum | Tävling | Kategori | Placering | Poäng | Segment |
|---|---|---|---|---|---|
| 27.01.2013 | Kans. sarjan minor., junior., ja senior. 2. vk FIN |
Kansalliset Minorit Lohko 2 | 3 | 34.53 |
Free Skating 3 (34.53)
|
Säsong 2011/2012
| Datum | Tävling | Kategori | Placering | Poäng | Segment |
|---|---|---|---|---|---|
| 24–25.03.2012 | ML SM-hopeafin & kans. 3. kilpailu 24.-25.3.12 FIN |
Minorit | 2 | 37.45 |
Free Skating 2 (37.45)
|
| 05.02.2012 | Kansallistensarjojen 2. valintakilpailu FIN |
Minorit | 1 | 34.37 |
Free Skating 1 (34.37)
|
Säsong 2010/2011
| Datum | Tävling | Kategori | Placering | Poäng | Segment |
|---|---|---|---|---|---|
| 26–27.03.2011 | ML hopeafin & kans. 3. kilpailu 26.-27.3.11 FIN |
Minorit | 2 | 42.55 |
Free Skating 2 (42.55)
|
| 29–30.01.2011 | Minorien juniorien seniorien aikuisten 2.vk 2011 FIN |
Kansalliset Minorit | 3 | 34.09 |
Free Skating 3 (34.09)
|
Säsong 2007/2008
| Datum | Tävling | Kategori | Placering | Poäng | Segment |
|---|---|---|---|---|---|
| 15.03.2008 | Minorit 3. kilp, kansalliset sarjat loppukilpailu - Minorit 3. kilpailu - Free Skating FIN |
Minorit 3. kilpailu | |||
| 15.03.2008 | Minorit 3. kilp, kansalliset sarjat loppukilpailu - Minorit 3. kilpailu - Free Skating FIN |
Senior Kansalliset | 2 | ||
| 20.01.2008 | ML 2. valintakilpailu 20.01.2008 FIN |
Minorit | 2 | 32.78 |
Free Skating 2 (32.78)
|
| 13.11.2007 | Nov min aik sen jun 1. kilpailu 17.-18.11.2007 Tku FIN |
Minorit | 2 | 30.03 |
Free Skating 2 (30.03)
|